Laugaricio Gasshuku 2018 – Trenčín

Posledný vikend v septembri sa konal seminár karate v Trenčianských Stankoviciach. Hlavným inštruktorom bol Sensei Tetsuji NAKAMURA (7. dan, svetový šéf inštruktor IOGKF, šéf inštruktor pre Kanadu), s ktorým prišiel aj sensei Viktor MANGIALARDO (6. dan, druhý najvyšší stupeň v Kanade). Inšpiráciou pre všetkých bolo vidieť Senseia Vica, ktorý tento rok oslávil 77 rokov a napriek veku pôsobil a cvičil ako muž v najlepších rokoch. Seminár sa niesol v duchu precvičovania základov. Každý z tréningov sa spočiatku rozdelil na časť určenú pre mladších do 12 rokov a staršých. Po ukončení tréningu pre deti sa odhodlaní cvičenci mohli pripojiť medzi “dospelákov”.

Prvý deň viedol detský tréning Sensei Viktor deti sa venovali pohybovým aktivitám a etike. Sensei Nakamura viedol zatiaľ tréning starších ktorí sa venovali základom a následne použitiu základnej techniky v boji.

Druhý deň sa deti mohli tešiť na Senseia Nakamuru. Pre mnohých to bol prvý kontakt s “ozajstným japoncom” a preto sa na tento tréning veľmi tešili. Na tréningu si zacvičili rovnako ako deň pred nimi starší základy karate. Na konci tréningu sa mohli všetky deti predviesť a ukázať aké najvyššie kata vedia zacvičiť a za odmenu im Sensei Nakamura zacvičil kata Shisochin, čo bola pre deti veľká inšpirácia. Deti mali veľký zážitok aj z toho že ich Sensei Nakamura poprosil aby ho naučili narátať do 10 po slovensky. Celý tréning sa viedol v úžasnej úsmevnej atmosfére, cvičenie bolo striedané rôznymi hrami.

Starší sa v tento deň venovali hlavne Kata Saifa, Seiyunchin, Shisoochin aj s ukážkami od Senseia Nakamuru.

Posledný deň sa deti znova stretli na tréningu so Senseiom Viktorom. Tentoraz sa venovali prvej žiackej kata Gekisai dai 1. Sensei im vyrozprával kopec príhod ako zo svojho života tak aj legendy z ďalekej Okinawy. Na konci tréningu deti obradoval nálepkami z Kanady.

Starší v neposlednom rade preberali aj esenciálne kata Goju Ryu Sanchin a Tensho, ktorým obidvaja inštruktori venovali veľkú pozornosť. Sensei Nakamura si našiel čas aj na pokročilých cvičencov (4. Dany a vyššie) s ktorými sa venoval kata Sesan.

Každý deň na konci tréningu Sensei Nakamura rozprával o histórii Goju Ryu a IOGKF. Mali sme možnosť dozvedieť sa niečo z histórie karate, zo života sensei-a Kanryo Higaonnu, Chojun Miyagiho, An’ichi Miyagiho či Morio Higaonna.

Viac fotiek z celého seminára nájdete TU

Tento článok vznikol spoluprácou www.kobudo.eu