Línia našich Majstrov Goju Ryu Karate

Higashionna Kanryo

Kanryo Higaonna no Higashionna bol výnimočným mužom a bojovníkom. Narodil sa v roku 1853 v rodine nižšej šľachty. S tréningom Karate začal vo veku 17 rokov pod vedením Aragaki Yosho Senseia. Aragaki Sensei patril k vyššej šľachte a tak bolo veľmi neobvyklé, že prijal žiaka z nižšej šľachty. Prečo sa tak stalo ostáva dnes len predmetom špekulácií, neskôr sa majstrom Higaonna Kanrya stal Kojo Taitei. Ten bol po celej Okinawe známy vďaka svojim silným pästiam. Hovorí sa, že dokázal zabiť kravu dvoma údermi päsťou.

Neskôr Higaonna Kanryo Sensei cestoval do Číny, do Fuzhou, kde hlbšie študoval techniky Karate. V Číne stretol svojho učiteľa, Ryuryu Ko Senseia, pod ktorého vedením strávil 16 rokov. Ryuryuko bol potomok šľachty, ktorý sa ale skrýval pred prenasledovateľmi. Vyrábal predmety z bambusu, ktorý leštil.

Z tohto obdobia pochádza príhoda, kedy do dieľne Ryuryu Ko Senseia prišiel muž, bez slova zobral kus bambusu a rozdrvil ho v jednej ruke. Ryuryu Ko Sensei pochopil výzvu, vzal druhý kus bambusu, uchopil ho na obodvoch koncoch a jediním pohybom ho roztrhol. Neznámy muž pochopil svoju prehru, mlčky sa uklonil a odišiel.

Po svojom návrate na Okinawu Higaonna Kanryo Sensei učil len úzko vybraný počet žiakov svoje umenie Naha Te (Ruka z mesta Naha). Jeho najtalentovanejším žiakom a zároveň zakladateľom Goju Ryu Karate Do bol Miyagi Chojun Sensei.

Miyagi Chojun

Narodil sa v roku 1888 v Higashi Machi Naha Shi ako syn obchodníka. Vo veku 14 rokov začal cvičiť pod Higaonna Kanryo Senseiom a trenévol s ním až do jeho smrti. V roku 1917 zomrel Higaonna Sensei a Miyagi Sensei po prvý raz cestoval do Číny po stopách svojho majstra študovať korene Naha Te. V tej dobe však v krajine prebiehali revolučné boje a tak sa Miyagi Sensei vrátil sklamaný.

Miyagi Sensei tvrdo trénoval a pracoval na rozširovaní Karate. Založil Výskumný klub Karate, robil ukážky Karate po celej Okinawe. Vďaka svojej popularite mu bolo umožnené robiť ukážky aj pre vtedajšieho princa (neskôr cisára) Hirohita, ktorý sa na Okinawe zastavil pri svojej okružnej ceste. Miyagi Sensei takisto predvádzal svoje umenie pre zakladateľom Judo, Kano Jigoro Senseiom. Aj vďaka nemu mohol robiť ukážky Karate aj v Japonsku.

Počas jednej ukážky, ktorej sa nemohol Miyagi Sensei pre chorobu zúčastniť, sa jeho najpokročilejšieho študenta Shinzato Jin´ana (1901 – 1945) pýtali na názov jeho štýlu. Po návrate k svojmu Senseiovi Shinzato predostrel otázku názvu štýlu. A tak inšpirovaný knihou Bubishi dostal štýl meno Go – Ju „tvrdo – jemná škola“.

Miyagi An’ichi Saiko Shihan
(10. Dan Okinawa Goju Ryu Karate)

Narodil sa 9. februára 1931 v Nahe, na Okinawe. An´ichi Miyahi Shihan je jeden z priamych študentov Miyagi Chojuna Bushi (mimochodom Miyagi An´ichi nie je príbuzný s Miyagi Chojunom).

S tréningom Karate začal Miyagi An´ichi vo februári 1948, keď mal 16 rokov. Spolu s troma kamarátmi prišiel na tréning k Miyagi Chojunovi. Trénink kládol veľký dôraz na Junbi Undo (úvodné zahrievacie cvičenia) a následne na Hoju Undo (prípravné cvičenia) a Ude Tanren (tréning otužovania úderových). Po roku sa začiatočníci naučili Sanchin Kata a ku nemu patriace Shime (test sústredenia a kondície).

Obyčajne Miyagi Chojun začal u každého študenta (ako aj u Jin´ana Shinzata) učením Sanchin Kata plus jednu, prípadne dve dve kata. Pri Miyagi An´ichim však tento prístup zmenil. Cítil totiž, že sa blíži jeho koniec a chcel odovzdať tajomstvo Goju Ryu Karate-Do ďalšiemu následovníkovi. Od roku 1949 do roku 1951 trénoval Miyagi An´ichi intenzívne ako jediný študent pod Miyagi Chojunom. Naučil sa všetky Kata systému Goju Ryu a príslušné Bunkai. Až do roku 1953, do smrti Miyago Chojuna, ostal Miyago An´ichi jeho osobným študentom.

Higaonna Morio Shuseki Shihan
(10. Dan Okinawa Goju Ryu Karate)

Higaonna Morio sa narodil 25. decembra 1938 v meste Naha na Okinawe. Svoj tréning Karate začal vo veku 14 rokov pod svojím otcom, učiteľom Shorin-Ryu. Keď mal 16 rokov, stretol sa s Goju Ryu Karate-Do a začal na doporučenie Koshin Iha Shihana trénovať pod Miyagi An´ichi Shihanom. Počas svojho štúdia na univerzite Takashoku v Tokiu, v Japonsku, založil Yoyogi Dojo. V roku 1979 spolu so staršími Senseimi, založil v meste Poole v Anlgicku organizáciu IOGKF. Krátko pobudol v USA, odkiaľ sa vrátil späť do svojej domoviny.

V roku 2022 došlo k vnútorným nezhodám v organizácií, ktore viedli k rozdeleniu organizácie a Higaonna Sensei vytvoril novú organizáciu Traditional Okinawa Goju Ryu Karate Do Federation (TOGKF). Higaonna Sensei sa stal svetovým šéf inštruktorom TOGKF a Honbu Dojo a technické ústredie TOGKF ostalo na Okinawe.

Okrem fyzického tréningu sa venuje aj výskumnej činnosti zorganizoval a uskotočnil niekoľko vedeckých ciest do Číny a iných krajín, napísal štyri knihy o Karate a knihu príbehov Okinawského Karate. K tomu natočil niekoľko tréningových videokaziet. V súčasnej dobe Higaonna Sensei učí hlavne v Dojo na Okinawe.

Laubscher Bakkies Shihan (9. Dan Okinawa Goju Ryu Karate)

Bakkies Sensei sa narodil 30. novembra 1948 v meste Bethlehem, v Južnej Afrike. Svoju dráhu v Karate začal v roku 1964, keď začal cvičiť KyokushinKai. V roku 1965 prešiel na Shotokan (JKA) a vo veku 16 rokov mu bol udelený stupeň Shodan. V roku 1966 začal trénovať GoJu Ryu a v roku 1972 po prvý krát trénoval pod vedením Higaonnu Senseia počas jeho 3 mesačnej návštevy v Južnej Afrike. V 1973 Bakkies Sensei trénoval 6 mesiacov s Higaonna Senseiom v slávnom Yoyogi dojo v Tokiu.

V nasledujúcich rokoch pravidelne trénoval v Japonsku a na Okinawe. Je jeden z mála “západniarov”, ktorí na Okinawe trénovali za „starých časov” a ktorí si na vlastnej koži vyskúšali intenzitu tréningov, ktoré nebolo schopných vydržať mnoho karatistov.

Napriek veľkým úspechom na poli športového Karate (člen národného tímu Južnej Afriky, 5. miesto na Svetovom šampionáte v Kumite jednotlivcov, účasť vo štvrťfinále na šampionáte v Los Angeles v roku 1975, atď.) sa od roku 1975 rozhodol venovať tradičnému Karate. V júli roku 2004 počas IOGKF World Budosai mu Higaonna Sensei udelil stupeň NanaDan (8. Dan). Ako najstarší žiak a reprezentant Higaonnu Senseia, Bakkies Sensei vedie semináre, kurzy a Gasshuku po celom svete, pôsobí ako vice šéf inštruktor TOGKF, šéf inštruktor TOGKF Južná Afrika, je technickým poradcom TOGKF a členom panelu Honbu Dojo TOGKF.

Sensei Raoul Vogel (7. Dan Okinawa Goju Ryu Karate)

Narodil sa 1. augusta 1961 v Kapskom meste, v Južnej Afrike. Keď mal 3 roky, jeho rodičia sa presťahovali do mesta Windhoek v Namíbií, kde vyrastal. Od malička to bol veľmi aktívny človek. Venoval sa plávaniu a tenisu, na strednej škole bol dokonca v reprezentačnom družstve. Páčili sa mu však aj filmy s Bruceom Lee a v roku 1976 začal spolu so svojím bratom Robertom cvičiť Goju Ryu Karate.

Žiaľ, dojo po roku skončilo a Sensei Raoul cvičil občas v Tenshinkan Dojo. V roku 1979 však jeho život nabral nové obrátky, ked sa do mesta Windhoek z Kapského mesta presťahoval Sensei Hennie de Vries a oživil tam Goju Ryu Karate. Po asi 4 rokoch mu bol udelený stupeň Shodan vtedajším šéfinštruktorom Južnej Afriky, Senseiom Etienne Coetzeeom. Počas nasledujúcich dvoch rokov sa spolu s bratom dostal do Namíbijského národného družstva Karate a účastnil sa na rôznych medzinárodných podujatiach. Po istej dobe sa však rozhodol so športovou kariérou skončiť a odvtedy sa naplno venuje tradičnému Karate.

V roku 1985 sa presťahoval do Južnej Afriky a začal trénovať so Senseiom Tony de Beerom. V tom čase sa stretol s Charlie Avisom, s ktorým začal spolupracovať a pomáhal mu učiť v jeho dojo v Severnej Pretórií, v Južnej Afrike. Počas nalsedujúcich rokov žil v Južnej Afrike, vrátil sa do Namíbie, 2 roky v Nemecku a potom späť v Južnej Afrike. Počas týchto rokov postúpil až na úroveň 4. Danu. Začal sa zúčastňovať na seminároch a Gasshuku Bakkies Senseia a odvtedy ho považuje za svojho osobného učiteľa.

V roku 2001 nadobro opustil Južnú Afriku a odsťahoval sa do Nemecka a rok na to do Rakúska, kde žije dodnes. Tam v roku 2005 otvoril svoje vlastné dojo a tak sa zrodilo IOGKF Austria. Po rozdelení organizácie v roku 2022 následoval cestu Bakkies Senseia a vytvoril TOGKF Austria. Úzko spolupracuje s IOGKF Dojo Slovakia a vedie semináre a Gasshuku v Rakúsku, na Slovensku a v ďalších krajinách. Jeho mottom je „Karate-ka is always fit, because you don´t know, when is your next fight!“

Sensei Igor Vakoš (5.Dan Okinawa Goju Ryu Karate; 4.Dan Okinawa Kobudo; 3.Dan Gendai Kobudo)

Narodil sa 16. júna 1976 v Trenčíne a bojovým umeniam sa venuje od roku 1991. Začínal ako väčšina záujemcov o bojové umenia na Slovensku s Goju Kai Karate. Už tam sa zoznámil s krásou a rôznosťou zbraní.

Do Bratislavy sa dostal ako 18 ročný, keď prišiel študovať vysokú školu. Okrem intenzívneho štúdia a tréningom Karate sa venoval aj tréningom Aikido, Iaido, Ju Jutsu a do istej miery aj Tai Chi a Qi Gongu. Od roku 2000 pôsobí ako inštruktor vo vlastnej skupine Karate v Dúbravke, časom preberá i Dojo v Petržalke, neskôr vedie semináre a vlastné tréningy. V roku 2003 sa stretáva so Senseiom Viliamom Petrešom a začína systematicky trénovať Gendai Kobudo. 2.októbra 2003 spolu s dvoma Senseimi zakladá klub Kobudo Kai. V klube je zodpovedný za pedagogické zastrešenie, organizáciu a koordináciu činnosti klubu.

V roku 2004 začína cvičiť tradičné Okinawské Goju Ryu pod vedením organizácie IOGKF od roku 2007 do 2022 bol oficiálnym reprezentantom IOGKF na Slovensku. Od roku 2023 je šéf inštruktorom TOGKF pre Slovensko. Od roku 2009 vzniká intenzívna spolupráca s Českou federací Okinawa Karate a Kobudo, ktorá je členom World O-Shu Federation a od roku 2012 je Sensei Igor Vakoš  šéfinštruktor štýlu WOF Okinawa Kobudo na Slovensku.

Naďalej pravidelne cvičí pod vedením Senseia Raoula Vogela a zúčastňuje sa na seminároch Karate a Kobudo, ako aj ďalších bojových umení, po celom svete pod vedením celosvetovo uznávaných inštruktorov a majstrov. Svoje vedomosti odovzdáva ďalej na tréningoch a seminároch po celom Slovensku.