13. Medzinárodný Letný Budo Camp

Zas a raz sme sa ako študenti karate mohli zúčastniť letného gasshuku (sústredenia) v Modre. Z klubu v Kráľovskom Chlmci sa tam zišlo 5 cvičencov a samozrejme náš sempai Natália. Letné gasshuku v Modre má aj svoje meno a to Summer Budo Camp. Tento rok to bol už 13-ty ročník tohto sústredenia.

Okrem karate sa snažia organizátori začleniť aj iné bojové umenia ako je kobudo,  jiu jitsu alebo koryu-uchinadi, na ktoré boli určité tréningy vyčlenené. Tréningov sme mali denne okolo 8 hodín. Ráno okolo 9-tej už po rozcvičke a raňajkách sme sa v kimonách vybrali do vedľajšej telocvične, ktorá počas tohto víkendu(piatok-pondelok) poslúžila ako Dojo. Je to pomerne malá telocvičňa, ale dosť veľká na to aby sa tam zmestilo okolo 60 ľudí. Veď dobrých ľudí sa všade veľa zmestí.

Náš prvý tréning bol ešte v deň keď sme dorazili, teda v piatok od 19:00 do 21:00. Tento tréning bol spoločný a zameraný na základnú techniku (teda na to aby vás čo najviac unavil, vyšťavil a aby ste potom mohli hneď zaľahnúť a spať). Ďalšie tréningy sme už mali rozdelené do skupín podľa opaskov a točili sme sa okolo 4 Senseiov: Sensei Raoul Vogel (7 dan) – Rakúsko, Sensei Igor Vakoš (4 dan) – Slovensko, Sensei Michal Macák (4 dan) – Slovensko a Sensei Ilona Szőcs (4 dan) – Rakúsko.

Chvalabohu, organizátori myslia dopredu, pretože samozrejme že to s kým má mať za 5 minút človek tréning si nezapamätá, takže bol vyvesený program na ktorom boli pekne vypísané tréningy doobeda aj poobede. Stále to bolo približne 4 hodiny cvičenia počas ktorých boli krátke asi 10 minútové prestávky na osvieženie sa. Potom sme pokračovali na ďalší tréning. Tie sa zameriavali hlavne na sebaobranu a prácu vo dvojici. Robili sme ale aj kata- Gekisai dai 1,2, Saifa, Seyunchin a nesmela chýbať základná technika alebo kumite.

V nedeľu sme mali posledný oficiálny tréning, ktorý sa zakončil ,,suprise training-om“ (ten je na konci každého sústredenia), pri ktorom, keď zistíme čo budeme robiť si všetci v duchu povieme ,,super“, akurát niekedy je to nadšená intonácia hlasu a niekedy je nám skôr do plaču. Na tohtoročnom Budo Campe sme prekvapivo ako „suprise training“ mali … strečing! Bola to ohromná zábava a po poslednom tréningu sme odchádzali so spokojnými úsmevmi na tvári.

Po tomto tréningu sme mali tú česť osláviť narodeniny nášho Senseia Igora v miestnej reštaurácií a tak sme mu odovzdali malý darček ktorý ho pevne dúfame potešil. I keď v pondelok už bola väčšina cvičencov na cestách domov mali sme k dispozícií ešte jeden posledný tréning kobudo na ktorý sme samozrejme ostali. Po tomto tréningu sme ešte stihli absolvovať a úspešne spraviť skúšky kobudo na žlté pásy.

Z letného Budo Campu sme si teda odniesli okrem darčekov a certifikátov aj nové zážitky, priateľstvá a nápady na ďalšie tréningy.